טיפים לשדרוג מטבח סטנדרטי בתכנית מחיר למשתכן

קניתם דירה להשקעה בתכנית מחיר למשתכן ואתם מתכוונים להשכיר אותה? קניתם דירה למגורים ואתם לא מתכננים לוותר על המטבח של הקבלן? הנה לכם עשרה טיפים מעולים וחסכוניים לשדרוג המטבח הסטנדרטי של הקבלן ולשיפור האטרקטיביות של הדירה שלכם בעייני השוכרים הפוטנציאלים.

מטבח מחיר למשתכן

קיבלתם דירה עם מטבח סטנדרטי במחיר למשתכן? אל דאגה – בין אם קניתם להשקעה ובין אם רכשתם למגורים – הרי לכם כמה טיפים לא מורכבים מידי ולא יקרים מידי שיסייעו לכם לשדרג ולשפר את המטבח הסטנדרטי של הקבלן בלי הצורך לוותר עליו ולתכנן מטבח חדש ומבלי שתיכנסו להוצאה והשקעה כספית משמעותית במטבח.

זכיתם בדירה בתכנית מחיר למשתכן אך בחרתם להשכיר אותה ולא להתגורר בה? כדאי מאוד שתחשבו על השוכרים הפוטנציאלים המחפשים דירה באזור הפרוייקט שלכם וכיצד לגרום להם לבחור דווקא בדירה שלכם. שדרוג המטבח הסטנדרטי של הקבלן בדירת מחיר למשתכן יכול להגדיל את הסיכוי לבחירה בדירה שלכם על פני אחרת וכמובן יעלה את ערך הדירה אם תחליטו למכור אותה ביום מן הימים.

בנוסף, הכתבה הזאת מתאימה גם לזוכים שרכשו את הדירה לצרכי מגורים, אבל בחרו מכל מיני סיבות להישאר עם המטבח הסטנדרטי של הקבלן ולא להחליף או לתכנן מטבח מחדש.

כמו שאתם בוודאי כבר יודעים, במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן, לא ניתן לבקש מהקבלן לשדרג לכם את המטבח, גם לא בתוספת תשלום. ולכן כל הטיפים שלי מותאמים לזוכי מחיר למשתכן – כלומר טיפים שניתן ליישם אחרי הכניסה לדירה.

אם קניתם דירה להשקעה ואתם לא מעוניינים במטבח של הקבלן, או אם קניתם דירה למגורים ואתם כן רוצים לתכנן מטבח חדש קראו את הכתבה הבאה.

אורך ארונות המטבח בתכנית מחיר למשתכן משתנה בהתאם לגודל הדירות

על פי מפרט מספר א2 שפורסם בדצמבר 2015: דירות 2-2.5 חדרים, יקבלו מטבח בשטח כולל של 3.5 מ"א. ולעומתן דירות 3 חדרים ומעלה יקבלו מטבח בשטח כולל של 4.5 מ"א.

מאוחר יותר, משרד הבינוי והשיכון פרסם מפרטים עדכניים יותר – מספר 8, מספר 10 ומספר 12, שבהם נקבע: דירות 3 ו- 4 חדרים יקבלו מטבח בשטח כולל של 5 מ"א. לעומתן, דירות שיש בהן למעלה מ4.5 חדרים יתרחבו למטבח בשטח כולל של 6 מ"א.

המפרטים הטכניים המחייבים שנקבעו על ידי משרד הבינוי והשיכון, משתנים בין מכרז למכרז וכוללים את הפירוט המלא, ההנחיות לסוג חומרי הגלם והריהוט בכל אזורי המחייה בדירה ובבניין המגורים, החל מרצפות, דרך שקעי חשמל ועד ארונות המטבח וחדרי האמבטיה.

איך אדע מהו המפרט הטכני החל על הפרויקט שלי?

תוכלו לקרוא על כך קצת יותר בהרחבה בכתבה שלי בנושא מטבח במחיר למשתכן – מהו המטבח הסטנדרטי וטיפים להחלפתו במטבח חדש.

ודאו מהו המפרט הרלוונטי עבור הפרויקט שלכם כדי למנוע ציפיות ואכזבות.

מאחר ושטח המטבח בדירות תכנית מחיר למשתכן קטן באופן יחסי, הפונקציונליות שלו חשובה מאוד. הנה לכם כמה טיפים מעשיים לשדרוג חסכוני ופשוט של מטבח קבלן סטנדרטי בלי להיכנס להשקעה כלכלית אדירה ולהחליף את כל המטבח.

10 רעיונות חסכוניים ופשוטים לשדרוג המטבח הסטנדרטי של הקבלן בתכנית מחיר למשתכן

טיפ ראשון – התקנת תוספת לארונות עליונים

אני ממליצה על תוספת ארונות מסוג קלפה. קלפות הינם ארונות עם מנגנון פתיחה המורם כלפי מעלה התורמים לרצף עבודה נוח והעיצוב שלהם נעים ועדין. התקנת קלפות מומלצת במטבחים שאינם כוללים ארונות עליונים או כתוספת להגדלת שטח האחסון.

קיימים סוגים ועיצובים רבים של ארונות מסוג זה, מומלץ לבדוק את ההיצע ברשת או בחנויות הרהיטים הגדולות.

אם בחרתם להתקין קלפה באזור הכיריים, מומלץ להתקין אותה בגובה של מעל 70 ס"מ לפחות על מנת למנוע פגיעה אפשרית בארונות במיקום זה, הנגרמת מאדי הבישול העולים מעלה בזמן טיגון ובישול המטעמים במטבח.

טיפ שני – ניצול מקסימלי של שטח המטבח

בהמשך לטיפ הקודם, אזור נוסף שבו ניתן להוסיף מקומות אחסון הוא מעל המקרר, שם ניתן להוסיף ארונית בעומק של עד 90 ס"מ עם מידוף פנימי (90 ס"מ יתאימו לאלו מכם שזקוקים לאחסון רחב. 60 ס"מ זה גם מצוין).

זהו פתרון מעולה לאחסון של כלי אירוח גדולים ומומלץ במיוחד לשומרי כשרות שצריכים לדאוג למקומות אחסון לכלים חד פעמיים, פלטת שבת, מערכת כלים לפסח וכדומה.

ניתן לעטוף את אזור המקרר בארונות לכל אורכו ובכך לנצל בצורה מקסימלית את המרווחים שבין צידי המקרר. מומלץ להתקין ארונות מגובה רצפה ועד תקרה (עד 1.90 מ') אשר ישמשו אתכם במגוון רחב של סוגי אחסון (מארונות ארוכים וצרים לאחסון מטאטא/ מגב ועד ארונות קטנים יותר לאחסון פונקציונלי של פריטים קטנים כמו אריזות מזון, מגבות וכדומה).

תכננו את הארון יחד עם איש מקצוע או עם הנגר שבחרתם בו לביצוע העבודה. קחו בחשבון כי תוספת עיטוף ארונות כזו תעמיס על הנראות הכללית של המטבח. הדרך הטובה ביותר לשמור על אסתטיקה ונראות נעימה לעין היא בחירה בגוונים עדינים ובהירים לארונות אלו על מנת שיתמזגו עם שאר הריהוט והמכשור הקיים במטבח.

טיפ שלישי – תוספת ריהוט בטעם אישי

זוהי הזדמנות מצוינת להוסיף את טעמכם האישי ולבחור שידות או ארונות נוספים ולשלבם לצד או כתוספת לארונות עליונים ובאופן כללי למטבח הסטנדרטי של הקבלן.

לדוגמא, ארון מדפים פתוח לאחסון כוסות וספלים, ארון לצלחות וכלים יומיומיים להתקנה מעל הכיור, יהיה פתרון פרקטי לאחסון והקלה על עבודת המטבח השוטפת. המידות המומלצות לארונות אלו הן בין 50 ס"מ – 100 ס"מ אורך ועד 45 ס"מ עומק.

במקרה זה אני דווקא ממליצה לבחור בגוונים שונים מאלה של הארונות הקיימים וכך ליצור עיצוב מעניין ועדכני במגוון סגנונות וחומרים.

טיפ רביעי – ציפוי חיצוני לארונות המטבח

אם דווקא אהבתם את חלוקת המידוף אך מבחינה עיצובית המטבח עדיין לא לטעמכם, יש מה לעשות עם זה!

על פי המפרטים המפורסמים באתר של משרד הבינוי והשיכון, הציפוי החיצוני של הארונות יסופק על ידי הקבלן בחומרים מלמין או פורמייקה ובחמישה צבעים לבחירה, מתוכם אחד לבן ואחד בגוון ניטרלי בהיר.

תוכלו להחליף אחרי קבלת הדירה, את הדלתות הארונות והמגירות בצורה פשוטה יחסית. מוצע להשתמש בחומרים כמו פורניר, זכוכית או פורמייקה (בצבעים או טקסטורות מעניינים ומרעננים יותר מהיצע הקבלן). המידוף הפנימי ישאר כשהיה ורק המראה החיצוני ישתנה פלאים וישדרג את נראות המטבח בעשרות מונים.

המטבח הוא אחד החללים החשובים ביותר בבית והוא הלב של המשפחה המתגוררת בו. שווה וכדאי להשקיע בו גם אם אינכם מתכוונים לגור בדירה.

טיפ חמישי – שדרוג חיפוי קירות המטבח

על פי הנחיות המפרטים הטכניים שמפורסמים באתר משרד הבינוי והשיכון, מטבח סטנדרטי בתכנית מחיר למשתכן יגיע עם חיפוי קרמיקה פשוט או גרניט פורצלן.

המלצתי היא להחליף את החיפוי הפשוט בחיפוי זכוכית עדכני שהוא עמיד יותר ומגיע במגוון עצום של צבעים וטקסטורות. אי אפשר להתעלם מחיפוי זכוכית המשרה אווירה נקיה ונעימה, במיוחד אם הוספתם לו דוגמא מעניינת או משפט חכם שיש לכם לומר לעולם.

ניתן להשיג חיפויי זכוכית החל מאורך של 5 מטר. שדרוג נראות המטבח ישביח את הנכס ויעלה את ערכו.

כמובן שהחלפת חיפוי קירות המטבח לאחר הכניסה לדירה, מצריכה בעל מקצוע מתאים שייכנס לעבוד לאחר שתקבלו מפתח ויצטרך לשבור את החיפוי שהקבלן התקין לכם (אלא אם תצליחו לשכנע את הקבלן שלא יתקין לכם חיפוי במטבח).

טיפ שישי – טפטים, להלביש את קירות הבית

תוספת של טפט בעל טקסטורה מעניינת לאורך כל הקיר או חלק ממנו ישדרג את האווירה וייצור תחושת חמימות. מדובר בהשקעה כספית משתלמת שתשנה את האווירה בחלל מקצה לקצה. המלצתי היא לבחור את הקיר שניצב בדיוק מול המטבח, הנקרא בשפה המקצועית "הקיר הנגדי" אשר הוספת טפט על גביו תחבר אותו אל החלל ותייצר תחושה של הרחבת השטח שלו.

בדרך זו צרפנו אל המטבח המינימלי שקיבלנו שטח נוסף בו נוכל להציב שידה לאחסון כלי מטבח נוספים, פתרונות לאחסון ירקות יבשים כמו בצל ותפוחי אדמה ורעיונות נוספים בהתאם למידת אורך הקיר. על מנת לבחור את סגנון הטפט וצבעו, התייעצו עם איש מקצוע בחנות או עם אדריכל או מעצב פנים והתאימו את הטפט לצבעי ארונות המטבח וסגנונו.

טיפ שביעי – תוספת תאורה למטבח

כמצויין במפרטים הטכניים שמפורסמים באתר של משרד הבינוי והשיכון לדירות מחיר למשתכן, הקבלן יספק עבורכם תאורה אחת מרכזית במטבח סטנדרטי.

המלצה פשוטה וקלה ליישום היא החלפת הנורה הפשוטה בתאורה צמודת תקרה רחבה, בקוטר שבין 45-65 מ"מ היוצרת תחושה של חמימות נעימה המאירה את המטבח בצורה מקסימלית לכל רוחבו ובכך מעניקה הרגשה של מטבח גדול יותר ומרווח.

תאורה חזקה תאיר כל פינה ופרט ותסייע בשמירה על ניקיון המטבח ושמירתו לאורך זמן.

טיפ שמיני – התקנת מדפים מזכוכית לעיצוב עדין

הוספת מדפי זכוכית יתרמו לעיצוב החלל בצורה מודרנית ושקופה יותר. הזכוכית יוצרת תחושה אסתטית ונעימה שאינה מעמיסה על העין.

זהו פתרון מצוין לצנצנות תבלינים קטנות, פינת קפה או ספלים. אלמנט שמוסיף צבע, חמימות ונגישות למטבח. מדובר בפתרון פשוט במחיר זול האפשרי להתקנה באופן עצמאי.

טיפ תשיעי – הוספת אי במטבח

רכישת אי למטבח, הקיים כיום לרכישה במגוון רחב של סגנונות וגדלים, משלב כמה יתרונות חשובים הן מבחינת עיצוב והן מבחינה פונקציונלית שחשובה כל כך לפעילות שלנו במטבח. הנה לכם כמה יתרונות להוספת אי במטבח:

יתרון פונקציונלי

רכישה של אי הכולל 3-6 מגירות נוספות יהיה תוספת נפלאה למטבח המינימלי שנמסר מהקבלן בתכנית מחיר למשתכן. בנוסף למקומות האחסון לאי תוספת של משטח עבודה רחב ידיים ונוח עליו ניתן לחתוך את הירקות טרם הבישול או לסלט שבצד, להניח סירים שסיימו את עבודתם על הכיריים או לשמש כמשטח עבודה מעולה לאפייה ורידוד בצק לעוגה המושלמת שלכם לשבת.

שניים במחיר אחד

הוספה של 3-4 כיסאות בר יפים ונוחים המתאימים לרוחב האי תהפוך אותו לשולחן אוכל לארוחות קלילות של בני הבית, לשדרוג הנראות לסגנון עדכני.

מומלץ לרכוש אי באורך 1.00 עד 1.50 מ״ר, (תלוי בגודל המטבח) המעוצב בתוספת משטח של עץ בוצ'ר מסוג ליבנה ליצירת תחושת חמימות במטבח הבסיסי ושדרוג עיצובי בולט ועדכני.

טיפ עשירי – עץ דקל לעיצוב

הטיפ האחרון הוא עיצובי ומעניין, גשו למשתלה הקרובה והכניסו למטבח שלכם אווירת ג'ונגל מטריפה בעזרת עץ דקל אותו תציבו לצד האי או בכניסה למטבח.

הכנסת העץ משדרגת את נראות המטבח ומשרה תחושת חמימות. הדקל לא דורש השקעה רבה, ניתן להשקות אותו פעם בשבוע וליהנות מעליו היפים.

לסיכום

אפשר להפוך את המטבח הסטנדרטי של הקבלן למטבח נוח ופונקציונלי יותר עבורכם או עבור השוכרים הפוטנציאליים שלכם. תוכלו לבחור אם ליישם את כל הטיפים שכתבתי, אך גם שימוש בחלק מהם יספיק כדי לשפר את המטבח הסטנדרטי ולהנות ממטבח משודרג ומותאם עבורכם, וגם יעניק לכם יתרון על פני זוכים אחרים אם תבחרו להעמיד את דירתכם להשכרה בשוק השכירות.

זכרו, המטבח הוא אחד החללים החשובים ביותר בבית והוא הלב של המשפחה המתגוררת בו. שווה וכדאי להשקיע בו גם אם אינכם מתכוונים לגור בדירה. מזמינים אתכם להכנס לטיפים נוספים לשדרוג המטבח שלכם במחיר למשתכן.

מתעניינים במטבח חדש? לחצו כאן

אין כל סיבה שלא נקבל הטבות והנחות משמעותיות מספקים ונותני שירותים, ושלא ננצל את הכוח הצרכני שלנו בכדי לקנות ביחד מוצרים ושירותים במחירים שפויים יותר.
מסקר צרכני דירות מגורים שערכנו לאחרונה גילינו שרבים מרוכשי הדירות היו שמחים לקבל הטבות, שירותים ומידע שמותאם לצרכים המאפיינים את הרכישה האישית שלהם.
אנחנו פה כדי לתפור את החליפה המדויקת ביותר עבורכם!

benefits

התכנים לחברי האיגוד מתעדכנים באופן שוטף
הצטרפו אלינו בחינם והישארו מעודכנים

Union registration

תפריט נגישות