שלב בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן

כל הפרטים על שלב בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן. מה סדר הזימון לפגישה? אילו מסמכים כדאי שתביאו אתכם לפגישה המרגשת? מי מבני הזוג חייב להגיע אליה? מה חשוב לדעת ומה השלב הבא?

בחירת דירה מחיר למשתכן

 

ברכותינו! הגעתם לשלב בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן. זהו שלב נוסף וחשוב בתהליך רכישת הדירה ומתקיים בדרך כלל כשבועיים לאחר כנס הזוכים שנערך על ידי הקבלן של הפרויקט שלכם. שלב בחירת הדירה הוא שלב מרגש וחשוב מאוד בתהליך בדרך לדירה הראשונה שלכם.

מועד בחירת דירה במחיר למשתכן נקבע על ידי הקבלן באופן מרוכז לכל הזוכים בפרויקט ומתקיים בדרך כלל במשרדי הקבלן או במשרד עורך הדין המלווה, בנוכחות נציגים מטעמם.

על פי תקנון משרד הבינוי והשיכון, תוזמנו לפגישת בחירת דירה באמצעות אחד מפרטי ההתקשרות (טלפון, מייל או הודעת טקסט). פגישת בחירת הדירה תארך כ-45 דקות.

חשוב לדעת שהליך בחירת הדירה מעוגן בתקנון המתפרסם על ידי משרד הבינוי והשיכון ועלול להשתנות מעת לעת. אנחנו מציעים לכם לקרוא בעצמכם את התקנון העדכני והרלוונטי שחל על הפרויקט שלכם, לפני שאתם מקבלים החלטות כלשהן. כמו כן, מומלץ לוודא שהקבלן עומד בהוראות התקנון ומעניק לכם את כל זכויותיכם. לקריאת התקנון לחצו כאן. שימו לב, ייתכן שהמידע בכתבה זו לא יהיה עדכני בעת בחירת הדירה שלכם ולכן תמיד חשוב לקרוא את התקנון הרלוונטי במלואו.

הזימון יתבצע לפי מיקומכם בסדר הזכייה

כלומר, מקום ראשון בסדר הזכייה יזומן לבחירת דירה ראשון, מקום שני אחריו וכך הלאה. הפגישות בדרך כלל מתקיימות בימים מרוכזים, אליהם לרוב מזומנים כמה עשרות זוכים, כך שברגע שהחלו תיאומי הפגישות עם הזוכים הראשונים, גם האחרונים ברשימה צריכים להתכונן ולצפות ליצירת קשר בימים שלאחר מכן.

הודעה על מועד הפגישה תתקבל מהקבלן בהתראה שלא תפחת ממספר הימים שנקבעו בתקנון של משרד הבינוי והשיכון

בדקו בתקנון משרד הבינוי והשיכון הרלוונטי כמה זמן לפני הכנס אתם צריכים לקבל הודעה מהקבלן. נצלו את הזמן הזה היטב כדי ללמוד על הפרויקט וכדי לדרג את הדירות שנותרו פנויות לפי סדר העדיפויות שלכם.

מי מחוייב להגיע למעמד הפגישה

במידה וזכיתם לבד – אתם נדרשים להגיע בעצמכם.

לגבי בני זוג, שני בני הזוג נדרשים להגיע לפגישת בחירת דירה במחיר למשתכן! אבל מה קורה אם אחד מהם או שניהם לא יכולים להגיע?

על פי המצוין בתקנון הגרלות תכנית מחיר למשתכן באתר משרד הבינוי והשיכון, במידה ומסיבה כלשהי אחד מבני הזוג לא יוכל להגיע במועד שנקבע, יהיה על בן/בת הזוג הנוכחים להציג מסמך ייפוי כוח חתום על ידי בן/בת הזוג הנעדרים בצירוף צילום תעודת זהות של הצד הנעדר.

במקרה ששני בני הזוג אינם יכולים להגיע לפגישה, או במידה וזכיתם לבד ואינכם יכולים להגיע לפגישה, ניתן באותם תנאים, לייפות בא כוח שיהיה מוסמך לבחור את הדירה במקומכם. ייפוי כוח מתאים ניתן לעשות אצל עורך דין המנפיק מסמכים נוטריוניים.

כל זאת במידה ולא מדובר במצב בריאותי/פיזי/נסיבות משפחתיות מיוחדות שימנעו מכם להגיע לפגישה כמובן.

אילו מסמכים תתבקשו להביא אתכם לפגישת בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן?

בדקו מבעוד מועד אילו מסמכים אתם צריכים עבור פגישת בחירת הדירה. אתם אמורים לקבל הנחיות מתאימות מהקבלן בנושא, וגם מומלץ לבדוק את התקנון של משרד הבינוי והשיכון.

הנה רשימה חלקית של המסמכים שכנראה תידרשו להביא:

תעודות זהות של שני בני הזוג כולל ספח.

אישור זכייה בהגרלה – הדפיסו את הודעת הזכייה בהגרלה שנשלחה אליכם בדואר אלקטרוני ממשרד הבינוי והשיכון. סביר להניח שכתובת הדוא"ל שממנה קיבלתם את אישור הזכייה היא: mochgovil@dira-il.co.il.

אישור זכאות – יכול להיות שתצטרכו להביא איתכם גם עותק מודפס של אישור זכאות בתוקף, דוגמת הודעת הדואר האלקטרוני שקיבלתם בעת הארכת תוקף אישור הזכאות, וכדאי להיערך לכך מראש.

שיק שלכם בסך 2,000 ₪ לפקודת החברה הקבלנית (הסכום עלול להשתנות). במידה ותבחרו דירה, שיק זה ימסר לקבלן ובדרך כלל יעבור לשמירה בנאמנות אצל משרד עורכי הדין המייצג את הקבלן.

השיק מהווה 'דמי רצינות' ואינו מופקד לחשבון הקבלן בשלב זה, אך הוא כן מחושב כחלק מהסכום הכולל שישולם על הדירה במידה ותחתמו בהמשך על הסכם מכר. להרחבה בעניין הסכם מכר במחיר למשתכן, הכנסו לכתבה בנושא.

על פי התקנון שפרסם משרד הבינוי והשיכון, סכום זה לא יוחזר לזוכים במקרה של הסרה או ביטול זכייה. עם זאת, בהתאם למצוין בתקנון רשאי המשרד להחליט אחרת במקרים מיוחדים. יחד עם זאת, מניסיון העבר של זוכים, ייתכן וחלק מהקבלנים כן מחזירים את הסכום הזה.

במידה ותחליטו לא להמשיך בתהליך ולבטל את הזכייה כדאי שתקחו בחשבון כי על פי המפורט בתקנון משרד הבינוי והשיכון זוכי סדרות קודמות, רשאים לבטל פעמיים את הזכייה מבלי לרדת לסדרה הבאה. אחרי הביטול השלישי – כבר תרדו לסדרה הבאה. לדוגמא – אם אני בסדרה א', בפעם השלישית שאבטל את הזכייה, אעבור לסדרה ב', וכן הלאה.

ירידה בסדרות עלולה להשפיע על העדיפות שניתנן לכם בהגרלות השונות, לכן – שקלו את צעד הביטול בכובד ראש.

אורך הפגישה לא יעלה על 45 דקות

45 דקות לבחירת הדירה הראשונה בחייכם נראות כמו זמן קצר וכמעט בלתי אפשרי לבחירה כל כך גורלית. תוסיפו לזה את ההתרגשות מהאירוע החשוב והמתח שבהצבת הזמנים, בהחלט מעמד שעשוי להיות מלחיץ.

אך תנו לנו להרגיע אתכם – אם תתכוננו לכך מראש, תצטרכו אפילו פחות מהזמן המוקצב. הכנו עבורכם בהמשך הכתבה מדריך קצר להיערכות נכונה לקראת הפגישה החשובה. בנוסף, תוכלו להרחיב בנושא בסדרת הכתבות על פרמטרים לבחירת הדירה.

לאחר שבחנתם בזמן הפגישה את כל האפשרויות, ובחרתם דירה שמתאימה לכם, נותר לכם רק לחתום על טופס בחירת דירה. שימו לב, לאחר החתימה על טופס בחירת הדירה רוב הסיכויים שלא תהיה לכם אפשרות להחלפה או שינוי דירה – הקדישו זמן וסבלנות להכרת תכניות הבנייה טרם מועד הבחירה והגיעו מוכנים לפגישה.

בחירת הדירה תתבצע מתוך מלאי הדירות הקיים בזמן אמת בעת הפגישה

בחלק מהמקרים לקבלן יהיה אתר אינטרנט שבו תוכלו להתעדכן בזמן אמת במלאי הדירות שעדיין לא נבחרו על ידי הזוכים שלפניכם. במידה וזה לא המצב, תהיו חברים, תשתפו. אם יש לכם קבוצת וואטסאפ, קבוצת פייסבוק או מסמך משותף עם כל זוכי הפרויקט תוכלו לעדכן ולהתעדכן בדרך לפגישה על הדירות שנבחרו ועל אלה שנשארו במלאי לבחירה. תוכלו כמובן גם להתייעץ בקהילת הזוכים שלנו בפייסבוק.

העדכון השוטף תורם להורדת הלחץ וההתרגשות ונותן לכם תמונת מצב בזמן אמת של האפשרויות העומדות בפניכם. כך תפחיתו את הציפיות לדירות שאולי רציתם אך לא תוכלו לרכוש ותוכלו להיות ממוקדים בבחינת היתרונות והחסרונות של הדירות שנותרו לבחירה, ויכול להיות שגם תחליטו שאין דירה שמתאימה לכם, ואז לא תבזבזו את הזמן ותגיעו לפגישה לשווא.

השיתוף נתון כמובן לשיקול דעתכם, לא כל אחד מעוניין לעדכן וזה מקובל ולגיטימי.

שימו לב, היעדרות מזימון בחירת הדירה מהווה ויתור על מקומכם בפרוייקט!

במידה ותחליטו שלא להגיע לפגישה, לחברה הקבלנית תתאפשר הזכות לקדם בתור את הזוכים הבאים אחריכם וכנראה שתישלל מכם האפשרות לבחור דירה בפרויקט. לכן, חשוב מאוד לשריין את התאריך ולהגיע בזמן.

זכות הזכייה אינה ניתנת להעברה לאף גורם מלבדכם – זכיתם וזה רק שלכם! אתם בחצי הדרך להגשמת החלום לקנות דירה בישראל.

בכל מקרה של ספק, מומלץ לפנות למשרד הבינוי והשיכון ולקבל הנחיות מפורטות.

כיצד להתכונן לפגישת בחירת הדירה?

מאחר שמדובר בפגישה חשובה כל כך ומוקצבת בזמן, חשוב להתכונן אליה מראש ולוודא כי יש בידכם את כל המסמכים הדרושים וכי אתם מכירים את תכניות הבנייה הרלוונטיות ואת הדירות הקיימות בפרויקט שבו זכיתם. ההיכרות המוקדמת תקל עליכם, תפחית ממפלס הלחץ ואף תמקד אתכם לדירה שאתם רוצים ומכוונים אליה.

החלק הבא בכתבה יעזור לכם להתכונן לפגישה.

הכינו את כל המסמכים הדרושים מראש

הכינו את כל המסמכים הדרושים לפגישה מראש (ראו התייחסות למסמכים למעלה). חבל שתקלעו לסיטואציה בה חסר לכם מסמך חשוב בפגישה כל כך חשובה.

פנו זמן ביום הפגישה או קחו יום חופש

זמן ואורך הפגישה אמנם ידוע אך ייתכן זמן המתנה ועיכובים בלתי צפויים. שריינו לעצמכם מספיק זמן כדי שתהיו רגועים במהלך יום בחירת הדירה ותוכלו לבחור את הדירה שלכם בראש שקט. מגיע לכם, לא?

הכירו את הקבלן

בררו על הקבלן ועל מידת שביעות הרצון ממנו. בנוסף, אתם יכולים גם לברר על משרד עורכי הדין שמלווה את הפרוייקט. היכנסו לאתרי האינטרנט שלהם, בדקו את השמות ואת התחומים והפרויקטים שבהם הם עוסקים.

הסתכלו על פרויקטים קודמים שבנה הקבלן, בחלק מהמקרים בניין המגורים שלכם יראה דומה לבניניי מגורים אחרים שהקבלן בנה, לפחות בכל הקשור לסגנון הבנייה. אם זה המצב, אז תשקלו אפילו ללכת לבקר בפרויקטים הקודמים שנבנו. גם פרטי מידע קטנים יתרמו לתחושת ביטחון והבנה מול מי אתם עומדים.

דעו לאן אתם נוסעים

אל תחכו לרגע האחרון, בדקו את מיקום הפגישה אפילו יום או יומיים לפני הפגישה. וודאו שאתם מבינים את הדרך, בדקו באחת מאפליקציות הניווט כמה זמן ייקח לכם להגיע למקום ותכננו את לוח הזמנים בהתאם. בדקו האם יש חניה באזור או שכדאי לברר על חניון קרוב כדי למנוע איחור לפגישה. תמיד מומלץ להקדים כדי להימנע מאי נעימות ועוגמת נפש.

הכירו את תכניות הבניה לעומק!

בכנס הזוכים עם הקבלן תקבלו לידכם את תכניות הבניה של הפרויקט. שמרו עליהן! תכניות אלו יהיו מצפן עבורכם לבחירת הדירה המיטבית. קחו לכם ערב משותף (זמן איכות זוגי מזמן לא היה לכם 😊).

דרגו את הדירות שאתם רוצים לבחור לפי סדר עדיפויות. איך עושים את זה?

ראשית, דרגו את סדר העדיפויות לפי היכולת הכלכלית שלהם, בשביל זה אתם מוזמנים לקרוא על ההבדלים בין רכישת דירה בשוק החופשי לבין רכישת דירה במחיר למשתכן בהיבט של כלכלת המשפחה.אל תיכנסו להתחייבות כספית שאתם לא יכולים לעמוד בה.

בשלב השני, מבין הדירות שאתם יכולים להרשות לעצמכם, דרגו את הדירות לפי הפרמטרים שחשובים לכם, שיתאימו לכם ושיעלו את ערך הדירה שלכם. בשביל זה אנחנו ממליצים לכם לקרוא את סדרת הכתבות בנושא פרמטרים לבחירת דירה.

לאחר שסימנתם את כל הדירות הרלוונטיות לכם, דרגו את סדר העדיפות שלכם לכל דירה ודירה לפי סדר עולה. אם אתם נמצאים במיקום גבוה מבחינת סדר הזכייה, סביר להניח שרוב האופציות יהיו פתוחות בפניכם. אם אתם במיקום נמוך יותר, הכינו את הדירוג שלכם בסמוך למועד בחירת הדירה, כך תדעו איזה דירות טרם נבחרו, והאם בכלל יש דירה שתתאים לכם.

האם כדאי לי להתייעץ עם מישהו?

בהחלט כן.

אנחנו מציעים לכם להתייעץ עם כמה שיותר אנשים – משפחה וחברים יכולים מאוד לעזור לסייע לכם ולהכווין אתכם בהחלטה החשובה הזאת.

חשוב שתזכרו כי תכנית מחיר למשתכן הינה תכנית חדשה שעדיין מתפתחת ומשתנה. לתכנית יש כללים וחוקים משלה ולכן יכול להיות שהמשפחה והחברים יוכלו לייעץ לכם רק מתוך החוויה האישית שלהם ברכישה בשוק הפרטי, וזאת חוויה קצת שונה. לכן, ככל שתבינו את כללי תכנית מחיר למשתכן ותקראו עליה יותר, כך יהיה לכם קל יותר לדעת מה מהדברים רלוונטיים עבורכם ומה פחות רלוונטי.

מומלץ לאתר זוכים נוספים בפרויקט שלכם או מפרויקטים אחרים העוברים את אותו התהליך, כאלו שעברו את השלב הזה ומכירים אותו לעומק.

אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם בעלי מקצוע מתאימים כמו אדריכלים, עורכי דין או מהנדסי בניין כדי לקבל מהם הכוונה ומידע מקצועי ליצירת סדר עדיפויות בבחירת דירה במחיר למשתכן.

אתם מוזמנים להצטרף לקהילה שלנו בפייסבוק "קהילת זוכי מחיר למשתכן – איגוד הזוכים" בקהילה תוכלו לקבל טיפים מידי יום ממומחים שמבינים במחיר למשתכן, וגם להתייעץ עם זוכים נוספים בחופשיות.

מה השלב הבא אחרי בחירת דירה?

כעת כשחלום רכישת הדירה הראשונה שלכם נראה קרוב יותר מתמיד, אחרי שבחרתם דירה, עליכם להתכונן לשלב חתימת הסכם המכר, החוזה שבינכם לבין הקבלן על רכישת הדירה.

בתקנון משרד הבינוי והשיכון, נקבע המועד לחתימה על הסכם המכר לאחר פגישת בחירת הדירה. בדקו את התקנון שחל עליכם כדי לדעת כמה זמן עומד לרשותכם. בזמן הזה על הקבלן לשלוח אליכם את גרסת החוזה הסופית עבור הדירה שלכם כדי שתוכלו לקרוא אותו לפני החתימה.

זה הזמן להתייעצות עם בעלי ניסיון ואיש מקצוע מתאים. מומלץ לשלוח את החוזה לעורכי דין המתמחים בנושאי מקרקעין, ובמיוחד כאלו שמבינים ויש להם ניסיון בייצוג במסגרת תכנית מחיר למשתכן, כדי שייתנו את דעתם על החוזה ובמידת הצורך גם ייצגו אתתכם מול הקבלן.

הכירו והבינו את כל המחוייבויות שאתם מתכוונים לקחת על עצמכם במסגרת ההסכם, אל תיכנסו ואת תחתמו על הסכם המכר לפני שאתם בקיאים לעומק בכל הפרטים.

לפגישת החתימה על הסכם המכר תתבקשו להגיע מצויידים בשיק בנקאי בסכום ראשוני, הנקבע על פי פירוט התשלומים כפי שיופיע בהסכם המכר.

להרחבה בכל הקשור להסכם המכר במחיר למשתכן קראו את הכתבה בנושא הסכם מכר במחיר למשתכן.

לסיכום

פגישת בחירת דירה היא שלב חשוב מאוד בתהליך הרכישה ממנו אתם ממשיכים לשלב החתימה על הסכם המכר. מומלץ להגיע מוכנים ומודעים לכל הכללים לבחירה השקולה והנכונה ביותר עבורכם.

בהצלחה!

אין כל סיבה שלא נקבל הטבות והנחות משמעותיות מספקים ונותני שירותים, ושלא ננצל את הכוח הצרכני שלנו בכדי לקנות ביחד מוצרים ושירותים במחירים שפויים יותר.
מסקר צרכני דירות מגורים שערכנו לאחרונה גילינו שרבים מרוכשי הדירות היו שמחים לקבל הטבות, שירותים ומידע שמותאם לצרכים המאפיינים את הרכישה האישית שלהם.
אנחנו פה כדי לתפור את החליפה המדויקת ביותר עבורכם!

benefits

התכנים לחברי האיגוד מתעדכנים באופן שוטף
הצטרפו אלינו בחינם והישארו מעודכנים

Union registration

תפריט נגישות